Our Board of Directors | Western Union

Our leadership team remains true to our vision and values, putting customers’ evolving needs at the center of our innovation and holding up trust and convenience as the hallmarks of our business.

Jeffrey A. Joerres

Jeffrey A. Joerres

Non-Executive Chairman of the Board of Directors, Member of the Compensation and Benefits Committee and the Corporate Governance and Public Policy Committee

Jeffrey A. Joerres has served as Executive Chairman of ManpowerGroup from May 2014 to December 2015. From 1999 to 2014, Joerres served as CEO of ManpowerGroup and from 2001 to 2014, he served as Chairman of the Board. Joerres joined ManpowerGroup in 1993, and served as Vice President of Marketing and Senior Vice President European Operations and Marketing and Major Account Development. Joerres served as a director of Artisan Funds, Inc. from 2001 to 2011 and currently serves as a director of Johnson Controls International plc, and Artisan Partners Asset Management Inc.

Hikmet Ersek

Hikmet Ersek

President and CEO; Non-Voting Member of the Compliance Committee

Hikmet Ersek is Chief Executive Officer and Director of The Western Union Company (NYSE: WU), a Fortune 500-ranked global leader in cross-border money-movement services. Ersek has executive management responsibility for a global platform and a powerful brand spread over 200 countries and territories. Western Union has a rich history encompassing more than 165 years of innovation and today is also one of the world's most diverse companies, with employees from more than 100 countries.

During Ersek's tenure as CEO, which began in 2010, Western Union has successfully diversified and transformed its business model to a global FinTech payments company. Beyond growing its retail money-transfer business to more than 550.000 worldwide locations, over 100,000 ATMs and kiosks and via connections to billions of bank accounts and mobile wallets, he successfully expanded the digital business globally.

He joined Western Union in September 1999, and held several senior international roles of increasing responsibility within the company. Under these roles he was a major force for the global expansion of Western Union.

Ersek began his career in financial services in 1986 at Europay/MasterCard in Austria. In 1996, he joined General Electric (GE) Capital, and also represented the GE Corporation as a National Executive in Austria and Slovenia.

Ersek has a Master's (Magister) degree in Economics and Business Administration from the Wirtschaftsuniversität (University of Economics) in Vienna, Austria. He speaks English, German and Turkish fluently. He had a short career as a professional basketball player. Hikmet Ersek is currently also the Austrian Honorary Consul for Colorado & Wyoming.

In 2012, Ersek was recognized by Corporate Responsibility Magazine as a Responsible CEO of the Year. He was also recognized by the American Advertising Federation as a Diversity Achievement Career Achiever. In 2016 he received the Austrian of the Year Award.

Martin I. Cole

Martin I. Cole

Director, Member of the Audit Committee and Independent Member of the Compliance Committee

Martin I. Cole served as Chief Executive Officer of the Technology Group at Accenture plc ("Accenture") from 2012 to 2014. During his career at Accenture, Mr. Cole also served as the Chief Executive Officer of the Communications, Media & Technology Operating Group from 2006 to 2012, Chief Executive Officer of the Government Operating Group from 2004 to 2006, Managing Partner of the Outsourcing and Infrastructure Delivery Group from 2002 to 2004 and Partner in the Outsourcing and Government Practices Group from 1989 to 2002. Prior to that, Mr. Cole served Accenture and its predecessor in a variety roles beginning in 1980. Mr. Cole has been a director of Western Digital Corporation since December 2014 and a director (since September 2014) and lead independent director (since December 2016) of Cloudera Inc.

Richard A. Goodman

Richard A. Goodman

Director, Chair of the Audit Committee and Member of the Compensation and Benefits Committee

Richard A. Goodman served as executive vice president, global operations of PepsiCo Inc. (“PepsiCo”) from March 2010 to December 2011. Prior to that, Goodman was PepsiCo’s chief financial officer from October 2006. From 2003 until October 2006, Goodman was senior vice president and chief financial officer of PepsiCo International. Goodman served as senior vice president and chief financial officer of PepsiCo Beverages International from 2001 to 2003, and as vice president and general auditor of PepsiCo from 2000 to 2001. Before joining PepsiCo in 1992, Goodman was with W.R. Grace & Co. in a variety of senior financial positions. Goodman served as a director of Johnson Controls, Inc. from 2008 to September 2016. He currently serves as a director of Adient plc and Kindred Health Inc. and privately-held Toys ‘R’ Us, Inc.

Betsy D. Holden

Betsy D. Holden

Director, Chair of the Compensation and Benefits Committee and Member of the Audit Committee

Betsy D. Holden has been a senior advisor to McKinsey & Company since April 2007. Holden served as president, global marketing and category development of Kraft Foods Inc. from January 2004 through June 2005, co-chief executive officer of Kraft Foods Inc. from March 2001 until December 2003, and president and chief executive officer of Kraft Foods North America from May 2000 until December 2003. Holden began her career at General Foods in 1982. Holden served as a director of Catamaran Corporation from December 2012 until August 2015. She currently services as a director of Diageo plc and Time Inc.

Roberto G. Mendoza

Roberto G. Mendoza

Director, Independent Member of the Compliance Committee and the Corporate Governance and Public Policy Committee

Roberto G. Mendoza served as senior managing director of Atlas Advisors LLC, an independent global investment banking firm, since March 2010. Previously, Mendoza co-founded Deming Mendoza & Co., LLC, a corporate finance advisory firm, and served as one of its partners from February 2009 to March 2010. Mendoza served as non-executive chairman of Trinsum Group from February 2007 to November 2008. In January 2007, Trinsum Group was formed as a result of a merger of Marakon Associates and Integrated Finance Limited, a financial advisory company that Mendoza co-founded and of which he served as chairman of the board and managing director from 2002 to February 2007. He also served as managing director of Goldman Sachs from September 2000 to February 2001. From 1967 to 2000, Mendoza held positions at J.P. Morgan & Co. Inc., serving from 1990 to 2000 as director and vice chairman of the Board. He currently serves as a director of PartnerRe Ltd., ManpowerGroup Inc., and Quinpario Acquisition Corp. 2.

Michael A. Miles, Jr.

Michael A. Miles, Jr.

Director, Member of the Audit Committee and Independent Member of the Compliance Committee

Michael A. Miles, Jr. has served as an advisory director of Berkshire Partners, a private equity firm, since March 2013. Previously, Miles was president of Staples, Inc. from January 2006 and chief operating officer from September 2003. Prior to that, Miles was chief operating officer, Pizza Hut for Yum! Brands, Inc. from January 2000 to August 2003. From 1996 to 1999 he served Pizza Hut as senior vice president of Concept Development & Franchise.

Robert W. Selander

Robert W. Selander

Director, Chair of the Corporate Governance and Public Policy Committee, Member of the Compensation and Benefits Committee and Independent Member of the Compliance Committee

Robert W. Selander served as Executive Vice Chairman of MasterCard Incorporated and MasterCard International from July, 2010 until December, 2010. From April, 1997 until July, 2010, Selander served as Chief Executive Officer of MasterCard Incorporated and MasterCard International. In addition, until August 2009, Selander served as President of MasterCard Incorporated and MasterCard International from June 2002 and April 1997, respectively. Prior to his election as President and Chief Executive Officer of MasterCard International in April 1997, Selander was an Executive Vice President and President of the MasterCard International Europe, Middle East/Africa and Canada regions. Before joining MasterCard in 1994, Selander spent two decades with Citicorp/Citibank, N.A. Selander has also served as a director of the Hartford Financial Services Group, Inc. from March, 1998 to May, 2008, MasterCard Incorporated from June, 2002 until December, 2010, and MasterCard International from April, 1997 until December, 2010. Selander currently serves on the Board of Trustees of the Fidelity Equity and High Income Funds and as non-executive chairman of HealthEquity, Inc.

Frances Fragos Townsend

Frances Fragos Townsend

Director, Chair of the Compliance Committee and Member of the Corporate Governance and Public Policy Committee

Frances Fragos Townsend has served as executive vice president of Worldwide Government, Legal and Business Affairs at privately-held MacAndrews & Forbes Holdings Inc. since January 2013, and previously served as senior vice president of Worldwide Government, Legal and Business Affairs from October 2010 to December 2012. Townsend was a corporate partner at the law firm of Baker Botts L.L.P. from April 2009 to October 2010. From February 2008 to April 2009, Townsend provided consulting services and advised corporate entities on global strategic risk and contingency planning. Prior to that, Townsend served as assistant to President George W. Bush for Homeland Security and Counterterrorism and chaired the Homeland Security Council from May 2004 until January 2008. She also served as deputy assistant to the President and deputy national security advisor combating terrorism from May 2003 to May 2004. Townsend was the first assistant commandant for intelligence for the United States Coast Guard and spent 13 years at the United States Department of Justice in various senior positions. Townsend is a director of Scientific Games Corporation, and Freeport-McMoRan Inc. and was a director of SIGA Technologies, Inc. from 2011 to 2014.

Solomon D. Trujillo

Solomon D. Trujillo

Director, Member of the Audit Committee and Independent Member of the Compliance Committee

Solomon D. Trujillo founded Trujillo Group, LLC, and has served as chairman since July 2003. Trujillo also served as the chief executive officer and director of Telstra Corporation Limited, Australia’s largest media-communications enterprise, from July 2005 to June 2009. From February 2003 to March 2004, Trujillo was Orange SA’s chief executive officer. Before that, Trujillo was chairman, president and chief executive officer of Graviton, Inc. from January 2001 until January 2003. Trujillo previously served as a director of Target Corporation from 1994 to 2014. He currently serves as a director of WPP plc and Fang Holdings Ltd. (formerly Sou Fun Holdings Limited).

Learn about What We Do
Learn about our Our Vision